ארכיון הבלוג

יום חמישי, 20 באוקטובר 2022

מהרחוב השומם של מסחה ועד לקבוצת הכדורגל דינמו מסחה

יה חביבי- כך נראה הרחוב במסחה- יה חביבי 
כשדינמו מסחה עולה למגרש גם מנצ'סטר סיטי תאכל אצלה קש 

הרחוב הראשי של כפר תבור (צילום מאוספי ביתמונה, ארכיון כפר תבור)

מסחה שם נוסטלגי עם נופך מסתורי ורומנטיות ארץ ישראלית. מקימי הישוב שחוגג בקרוב 121 שנה להיווסדו דבקו בשנים הראשונות בשם של כפר האריסים ששכן שם- מסחה. 
אולם אוסישקין שביקר במקום שכנע אותם לקחת שם 'עברי'. הוא לקח את השם תבור מן ההר העגול והבולט שממערב והוסיף לו את הקידומת כפר. בני המושבה התנגדו לקידומת וחששו ששם זה ימנע פיתוח עתידי של המקום, אך אוסישקין שכנעם בספרו על העיר הגרמנית דיסלדורף שבתוך שמה קיימת המילה כפר (DORF). 

הר תבור בולט ונישא מעל היישוב

כפר תבור, מושבת העלייה הראשונה אשר כשאר אחיותיה נדחקה הצידה בזיכרון ההיסטורי הקולקטיבי הציוני. העליות הבאות, היישובים שהוקמו ואנשי השם שבאו ממנה, לקחו את הבכורה ואת "זכות המספר והזוכר". אך גם לכפר תבור ישנן כמה 'נקודות' ברזומה וזכויות ראשונים: 
 • המורה יוסף ויתקין, אשר לא אהב את עבודתו, זילזל במתיישבים וקילל כל רגע בהיותו שם, אך ייזכר לעד בכתבו מכפר תבור את ה"קול קורא: אל צעירי ישראל אשר לבם לעמם ולציון" המפורסם. 
• אסיפת היסוד והקמת ארגון השמירה היהודית העצמית 'השומר' בשנת 1909 בכפר תבור. 
• יגאל אלון (פייקוביץ) בן המושבה אשר עלה לגדולה בפלמ"ח ולאחר מכן בפוליטיקה הישראלית. 
בילקוט הכזבים של דן בן אמוץ וחיים חפר מוזכרת מסחה/ כפר תבור לא מעט פעמים, לרוב בצורה שלילית. 

ככר השומר בכפר תבור

אותו חיים חפר כתב בשנות השישים של המאה הקודמת את השיר 'ערב במסחה'- כאן בביצוע התרנגולים.


מספרים שהוא בחר במסחה כי שם נולד יגאל אלון אותו העריץ. מילות השיר מתארות את הפשטות והאווירה הנינוחה של מושבת העלייה הראשונה אשר נדמה שנעלמה כבר מן הנוף בארץ. בשורות השיר מתוארות גם דמויות ומושגים ממושבות נוספות בגליל התחתון שלא קשורים בהכרח לכפר תבור עצמה. לפי סיפורי הוותיקים במקום כשהשיר יצא הם לא התלהבו ממנו וחשבו שחפר לועג להם. בבלוג המעולה עונג שבת מדובר בשיר ובהווי המושבה המיוחד. 

מוזיאון יק"א חצרות האיכרים בכפר תבור


גם חברי להקת תיסלם בחרו לחלוק כבוד למסחה בשירם 'דינמו מסחה'. השיר נכתב בזמן שהלהקה הייתה בסכסוך עם מנהלה ולא יכלה להופיע. חבריה כתבו שירים והוציאו אותם בהקלטות מחתרתיות לרדיו בביתו של יאיר ניצני. כשנכתב השיר בראשית שנות השמונים היה מועדון הכדורגל של מנצ'סטר סיטי בתקופה גרועה ומעניין מדוע בחרו חברי תיסלם דווקא במועדון האנגלי הזה וכמובן גם ביריבה דינמו מסחה (אשמח לשמוע הסברים על כך). כאן ביצוע מעולה של תיסלם בשיר הסיום של הופעתם בקיסריה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה